Kestävästi kiva -päivä la 17.5. – katso ohjelma!
Kestävästi kiva -päivä tuo kierrätyksen iloa Isoon Omenaan 17.5.
Kestävästi kiva -päivä tuo kauppakeskukseemme iloista kierrättämistä ja hauskaa tekemistä koko perheelle lauantaina 17.5. klo 12–16 ! Päivän aikana niin kestävän kehityksen ystävät kuin uteliaat ohikulkijat voivat tutustua second handin hurmaan ja mehiläisten lumoon. Mikä parasta, päivään taikapölyä tuovat iki-ihanat prinsessat!
Tule tutustumaan second hand -liikkeiden valikoimaan ja vastuullisuuteen sekä viettämään hauskaa toukokuista lauantaita!
Tutustu ohjelmaan!
Klo 12 –13.30 ja 14.30–1
Sukella satumaailmaan ja tapaa ihanat suosikkihahmot Merenkävijä ja Pieni Merenneito! Lapset saavat jutella, halata ja ottaa yhteiskuvia taianomaisten prinsessojen kanssa. Yhden Meet & Greetin kesto on 90 minuuttia.
Paikka: M.E.E.T -aukio
Klo 12–16 kierrätysaiheinen korupaja
Korupajassa pääset yhdistämään luovuuden ja ekologisuuden suunnittelemalla ja valmistamalla oman uniikin korun kierrätysmateriaaleista. Olipa mielessäsi persoonallinen rannekoru, kaulakoru tai avaimenperä, monipuoliset materiaalit helmistä nappeihin ja yllättäviin löytöihin ovat käytettävissäsi. Pajaan pääsee päivän aikana 400 osallistujaa.
Paikka: 2.kerros La Torrefazionen edusta
Klo 12–14.30 Lastenkirppis Chapplen kanssa
Chapplen järjestämällä lastenkirppiksellä teet edullisia vaate- ja harrastusvälinelöytöjä vastuullisesti. Tule hankkimaan uusia aarteita! Chapplen tiloissa sekä sen edustalla 2. kerroksessa järjestettävän lastenkirppiksen tuotto lahjoitetaan arvokkaan Yhteisvastuukeräyksen hyväksi.
Paikka: 2.kerros Chapplen edusta
Klo 12–16 hunajamaistatus ja mehiläismaskotti
Tiesitkö, että Ompun katolla asustaa noin 40 000 mehiläistä? Nyt voit tavata kauppakeskuksemme omat pörriäiset turvallisesti lasipesän läpi, kun Ompun tuttu mehiläistarhaaja Mika Olsbon opastaa mehiläisten maailmaan hunajamaistatuksen siivittämänä. Lisäksi tarjolla on maistiaisia Ison Omenan omasta omenamehusta, joka on valmistettu Ompun 20-vuotisjuhlavuotena Råbäck Gårdiin istutetuista omenapuista. Paikalla pörrää myös iloinen mehiläismaskotti – tule hakemaan häneltä oma patukka! Saat ekstraherkkuna ikioman hunajapurkin, kun nappaat mehiläisen kanssa yhteiskuvan ja jaat sen someen tunnisteella #meidänomppu.
Paikka: M.E.ET -aukio
Kiepin second hand -liikkeet palvelevat koko päivän
Ison Omenan Kieppi Second Hand Marketissa teet kestäviä löytöjä ja voit kiertää kerralla monta second hand -liikettä, sillä saman käytävän varrella sijaitsevat niin Fida, UFF, iCare secondhand, Lillipop kuin Kierrätyskeskus. Jos ostoksesi tai vanhat aarteesi kaipaavat muokkaus- tai korjauspalveluita, löydät liikkeiden yhteydestä Ompun Ompelimon. Kieppi Second Hand Market sijaitsee Ison Omenan 2. kerroksessa.
Muistathan, että Isosta Omenasta löydät muitakin kestäviä toimijoita, kuten lastenvaatteiden second hand -myymälän Little Copenhagenin lastenkäytävältä, kunnostettuja puhelimia tarjoavan Swappien toisesta kerroksesta sekä esineiden ja korujen panttilainaukseen erikoistuneen Helsingin Pantin. Nälän yllättäessä Ompun kahvilat ja ravintolat palvelevat kävijöitä tuttuun herkulliseen tapaansa.